Alternatywy dla plastikowej słomki

     Dodano: 27-05-2019      Autor: slomki_papierowe

Zakaz proponowany przez Unię Europejską, zarządzenia poszczególnych miast czy zmiana polityki przedsiębiorstw - słomki plastikowe są atakowane z każdej strony jako odpowiedzialne za zaśmiecanie plaż i oceanów oraz krzywdzenie morskich stworzeń.

 

Ale wysiłki związane z ochroną środowiska zaczynają przynosić efekty. Na przykład McDonalds w swoich restauracjach w Wielkiej Brytanii zrezygnował ze słomek plastikowych zastępując je ekologicznymi słomkami z papieru, co było krokiem w kierunku ich całkowitego wyeliminowania w tym kraju. Jednak sieć fast-food ostatnio unikała dyskusji nad problemem w USA twierdząc, że pracuje nad kompleksowym rozwiązaniem obejmującym wszystkie opakowania, które będą pochodziły z biodegradowalnych materiałów lub z recyklingu do roku 2025. W międzyczasie ekolodzy szacują, że Amerykanie zużywają 500 milionów słomek każdego dnia.

 

W Malibu w Kalifornii odpowiedzią jednej z restauracji na zakaz plastikowych naczyń, w tym słomek, jest makaron. Ale konsumenci, którzy interesują się plastikiem kończącym w nozdrzach lub przewodach pokarmowych morskich stworzeń, mają również inne alternatywy. Najbardziej oczywistym byłoby całkowite zaprzestanie używania słomek. Ale w sytuacji, gdy słomka jest pożądana, oto czym można ją zastąpić:

 

Słomki ze słomy

 

W poprzednich stuleciach ludzie używali łodyg zboża do picia napojów, a słomki ze słomy wciąż są w zasięgu, oferując możliwość biodegradacji. Niestety trwałość takich słomek pozostawia wiele do życzenia i słomka ze słomy nie zawsze pozwoli na dokończenie drinka. Po ściśnięciu zębami lub palcami ma tendencję do pękania na całej długości.

 

Słomki papierowe

 

Opatentowane w 1888 r. biodegradowalne słomki z papieru zostały w większości zamienione na plastikowe w latach 60. XX wieku. Mimo to, ta oldschoolowa, jednorazowa alternatywa dla plastikowych słomek nadal jest dostępna. Aktualnie wracają w wielkim stylu. Przystępne ceny oraz duży wybór wzorów i kolorów (ponad 25) dostępny w tym sklepie internetowym oferującym słomki papierowe.

 

Słomki bambusowe

 

Słomka bambusowa to opcja wielokrotnego użytku, a wiele firm produkuje słomki z wykorzystaniem całkowicie naturalnego materiału. Minusem jest sztywność, która w przypadku dzieci może spowodować przebicie podniebienia. Można jej używać wielokrotnie jednak mogą pojawiać się problemy z jej dokładnym wyczyszczeniem.

 

Słomki szklane

 

Słomki szklane są kolejną opcją wielokrotnego użytku i - przynajmniej teoretycznie - trwałym rozwiązaniem alternatywnym. Minusem jest kruchość materiału i sztywność co sprawia, że także nie nadają się dla dzieci.

 

Słomki stalowe

 

Słomki wielokrotnego użytku ze stali nierdzewnej lub innych metali takich jak aluminium, a nawet srebra czy... tytanu! Minusy: sztywność - patrz wyżej. Problemem jest także kwestia dokładnego czyszczenia - szczególnie w przypadku zakrzywionych wersji.

 

Słomki z tworzywa PLA

 

Biodegradowalny plastik nie istnieje. Większość tworzyw sztucznych oznaczonych jako biodegradowalne rozkłada się tylko w warunkach występujących w kompostownikach przemysłowych (tj. w temperaturach powyżej 50°C) i nie ulega degradacji szybciej niż konwencjonalne tworzywa sztuczne w kompostownikach domowych. Niewiele (o ile jakiekolwiek) tworzyw sztucznych oznaczonych jako biodegradowalne rozpadnie się szybciej niż konwencjonalne tworzywa sztuczne w środowisku morskim. Mają jeszcze jedną zasadniczą wadę - wyglądają jak słomki plastikowe.

 

Słomki makaronowe

 

Słomki jednorazowe, dosyć drogie i trudno dostępne. Końcówki potrafią łatwo się kruszyć. Pozostaje także kwestia co dzieje się z taką słomką po użyciu. Przeciwnicy twierdzą, że może dochodzić do "wyrzucania jedzenia".

Komentarze

Ten post nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj swój komentarz